choroba morska

spis treści:

Jak pokonać chorobę morską?

Mając na uwadze komfort przybywających u nas gości jak i to, że bezpośrednio utożsamiamy się z morzem ale również jesteśmy z min mocno związani przez wykonywany zawód jakim jest rybołówstwo postanowiłem napisać ten artykuł. 

Ponieważ wiele osób spędzając wakacje nad morze decyduje się na rejsy wycieczkowe, to bardzo popularna atrakcja w sezonie letnim. Niestety często też towarzyszy jej choroba morska która może skutecznie zepsuć całą frajdę, dlatego chciałbym wam przybliżyć kilka kwestii mianowicie czym jest choroba morska, jakie są objawy i jak ją pokonać. 

Co to jest choroba morska?

Najbardziej prawdopodobna hipoteza dotyczy zaburzonego zmysłu równowagi. W błędniku znajdują się kamyczki błędnikowe, które przemieszczają się pod wpływem ruchu. To dzięki nim odczuwamy kierunek oddziaływania siły ciężkości. Będąc na kołyszącym się pokładzie, kamyczki przemieszczają się. nasz wzrok rejestruje jednak inny rodzaj ruchu. Ciężko jest nam również znaleźć nieruchomy punkt odniesienia. Te sprzeczne sygnały otrzymywane przez mózg powodują przykre objawy.

Warto jednak podkreślić, że choroba morska to normalna reakcja organizmu. Dotyczy ona nawet starych wilków morskich, którzy odbyli nie jeden rejs. podobno w wielu przypadkach przyczyny choroby morskiej są często psychiczne i jeśli odpowiednio nastawimy się na taką podróż nie odczujemy jej skutków dotkliwie. 

Objawy

Na pierwsze symptomy nie trzeba długo czekać, wystarczy kilkanaście minut na rozbujanym pokładzie. początkowo możemy czuć się zdezorientowani, zmęczeni, senni. Zawroty głowy, ślinotok potliwość, blady wygląd to kolejne objawy. W wielu przypadkach na tym się nie kończy. Najbardziej niechcianym skutkiem są nudności i wymioty, a czasem nawet zasłabnięcie. 

Jak zapobiegać chorobie morskiej

Jeśli wiemy już, czym jest choroba morska można próbować jej zapobiec. Przede wszystkim, bezpośrednio przed rejsem nie jeść obfitych posiłków. Lody i gofry, tłuste potrawy oraz alkohol lepiej sobie odpuścić. polecane  są za to cukierki do ssania oraz guma do żucia. Jeśli istnieje taka możliwość lepiej przebywać na pokładzie na świeżym powietrzu niż pod nim.

Metody na chorobę morską

Najczęściej wybieraną metodą w walce z chorobą morską jest przyjęcie odpowiednich leków przed podróżą. Tabletki na chorobę lokomocyjną są ogólne dostępne. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie oraz leczenie nudności i wymiotów. Innym sposobem jest nałożenie opaski uciskowej na nadgarstki. Ich działanie oparte jest na akupresurze i stymulacji konkretnego punktu na ciele. Dobrym też sposobem na chorobę morską jest obserwowanie nieruchomego horyzontu lub innego stałego punktu na brzegu, pomaga to zmniejszyć wpływ bujania na zmysł równowagi. 

To może Cię także zainteresować

Autor artykułu: Adam Goyke
Fajnie, że tu jesteś. Poznajmy się bliżej, zobacz kim jesteśmy

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *